EKSLIBRIS KONKURS GRAFICZNY DLA STUDENTÓW 2017

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na exlibris. Konkurs adresowany jest do studentów kierunku grafiki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prace składać można do 5 marca 2018 r.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

EKSLIBRIS

KONKURS GRAFICZNY DLA STUDENTÓW 2017

 

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na exlibris. Konkurs adresowany jest do studentów kierunku grafiki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Prace składać można do 5 marca 2018 r.

 

Regulamin konkursu

1. Konkurs adresowany jest do studentów kierunku grafiki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

2. Celem konkursu jest uzyskanie ekslibrisów o wysokich walorach artystycznych.
Uczestnicy konkursu zaprojektują ekslibrisy dla:
prof. Michała Hellera
dr Michała Ecksteina
Noty biograficzne i inne informacje umożliwiające wykonanie ekslibrisów dla w/w postaci znajdują się w załączniku do regulaminu.

3. Każdy student - uczestnik konkursu - może zgłosić dowolną ilość ekslibrisów wykonanych w wybranych warsztatowych technikach graficznych w formacie, w którym dłuższy bok nie może przekraczać 13 cm. Prace mogą być czarno-białe jak i w kolorze. Wyklucza się zgłaszanie prac w technikach cyfrowych.

4. Prace zgłaszane na konkurs powinny być opisane na odwrocie, nalepki do prac znajdują się w załączniku. Uczestnik składa również wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszenia.

5. Uczestnictwo w konkursie jest bezpłatne.

6. Jury konkursu przyzna nagrody:
Nagroda główna za ekslibris dla prof. Michała Hellera – 1000,00 zł
(dziesięć odbitek ekslibrisu i matryca przechodzą na własność zainteresowanego)
Nagroda główna za ekslibris dla dr Michała Ecksteina – 1000,00 zł
(dziesięć odbitek ekslibrisu i matryca przechodzą na własność zainteresowanego)
Jury konkursu przyzna również wyróżnienia w postaci książek prof. Michała Hellera.

7. Skład jury konkursu:
◦ prof. Grzegorz Banaszkiewicz
◦ dr hab. Krystyna Szwajkowska, prof. AJD
◦ dr Michał Eckstein

8. Prace należy składać do 5 marca 2018 roku
Prace przyjmuje Krystyna Szwajkowska, Instytut Sztuk Pięknych, sala nr 12.

9. Uczestnicy składają prace bez oprawy, odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, najlepiej w sztywnych teczkach lub kopertach.

10. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniach 6-7 marca 2018. O wynikach konkursu uczestnicy zostaną zawiadomieni poprzez e-mail.

11. Wręczenie nagród odbędzie się w Galerii Instytutu Sztuk Pięknych 8 marca 2018 roku. Szczegółowe informacje zostaną podane odrębnie.

12. INFORMACJE DODATKOWE
W ekslibrisie proszę nie stosować stopni naukowych, jedynie imiona i nazwiska.
Podpisanie karty zgłoszenia jest równoznaczne z przyjęciem warunków konkursu.
Prace nie spełniające warunków regulaminu nie będą rozpatrywane.

 

Komitet Organizacyjny konkursu:
prof. Grzegorz Banaszkiewicz, dr hab. Krystyna Szwajkowska.

 

Do pobrania:
>> Regulamin, karta zgłoszenia i nalepki <<

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 


Kim jest Michał Heller?

Osoba Michała Hellera jest nieomal tak samo złożona jak Świat, który stara się opisać.
Jego Wszechświat nie daje się prosto podzielić na podkategorie: aspekty ścisłe są w nim głęboko związane z humanistycznymi i, jako całość, mają Sens.

Michał Heller jest naukowcem przez duże N – fizykiem, matematykiem, logikiem, kosmologiem, filozofem, teologiem… Listą jego dokonań można by obdzielić kilku profesorów i to z różnych dziedzin. Interesują go zarówno specyficzne problemy fizyki teoretycznej, takie jak osobliwości czasoprzestrzenne czy kolaps funkcji falowej, jak i głębokie pytania filozoficzne – w szczególności słynne Leibnizowskie: „Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?” Tropi on filozofię w nauce stosując w tym celu zaawansowaną matematykę: geometrię różniczkową, analizę funkcjonalną, algebry operatorowe, geometrię nieprzemienną i syntetyczną oraz teorię kategorii.

Michał Heller jest też księdzem katolickim. Religia nie jest dla niego ograniczeniem, a uzupełnieniem naukowej wizji Świata, u źródeł której leży racjonalność (czy raczej Racjonalność). Wypełnia swoją misję duszpasterską prosto i skromnie – dając świadectwo i słuchając więcej niż mówiąc.

Wreszcie, Michał Heller jest człowiekiem. W dzieciństwie, w czasie wojny, został zesłany z rodziną na Syberię, gdzie cierpiał głód. Teraz, jako 82-latek zmaga się z nieubłaganą strzałką zegara biologicznego. Zawsze jednak traktuje życie z dystansem i humorem. Mawia, że chciałby dożyć do 90-tki, gdyż statystyki pokazują, że po 90-tce już mało kto umiera. W wolnych chwilach spaceruje po górach, czyta kryminały i lata samolotami w symulatorach komputerowych. Kilka lat temu, dzięki uprzejmości Uniwersytetu Śląskiego, Michał Heller zasiadł za sterami prawdziwej Cesny w charakterze ko-pilota i wzbił się ponad Ziemię…


Kim jest Michał Eckstein?

Michał Eckstein jest fizykiem i/lub matematykiem, w zależności od nastroju. Czasami zdarza mu się także być filozofem. W wieku licealnym zafascynował go Świat, który odkrył w książkach Michała Hellera i powziął zamiar zostania naukowcem. Cel ten konsekwentnie realizuje starając się znaleźć równowagę pomiędzy wolnością naukową,
a koniecznością wyżywienia rodziny.

W swoich badaniach interesują go zarówno abstrakcyjne problemy matematyczne (pisze monografię pt. „Działanie spektralne w geometrii nieprzemiennej”) jak i głębokie zagadnienia fizyki dotyczące natury czasoprzestrzeni, Wielkiego Wybuchu oraz przyczynowości w mechanice kwantowej i kwantowej teorii pola. Ostatnią fascynacją Michała Ecksteina jest teoria informacji kwantowej, którą eksploruje przy użyciu C*-algebr. W tymże celu opuścił rodzinny Kraków, by związać się z Krajowym Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku.
Choć właśnie przeprowadził się nad morze, Michał Eckstein zawsze wielbił góry. Jako osiemnastolatek pierwsze zarobione pieniądze wydał na wyprawę na Elbrus na Kaukazie. Zdobył Mont Blanc i Dufourspitze, mierzył się z Kazbekiem w Gruzji i Pikiem Lenina w Kirgizji. Robi 6.1+ na Jurze, a wypady na własnej w Tatry i Dolomity nie są mu obce.

Ola Eckstein, żona Michała, jest biotechnologiem i cierpliwie znosi jego naukowe i górskie pasje. Rodzinę Ecksteinów uzupełniają Kinga (4 lata) i Paweł (6 miesięcy), dzięki którym Michał nie narzeka na nudę i nadmiar czasu wolnego.


Apendyks

Michała Hellera z Michałem Ecksteinem łączy nie tylko imię. Onegdaj Michał senior zainspirował Michała juniora, a dziś ten drugi podsuwa temu pierwszemu pomysły naukowe. Napisali wspólnie dwa artykuły fizyczne, a teraz pracują nad filozoficznym. Michał Heller chrzcił dzieci Michała Ecksteina, a Michał Eckstein regularnie odwiedza Michała Hellera w Tarnowie. Gdy ramy czasoprzestrzenne to umożliwiają, spacerują razem po górach.


Prozaiczne, acz wyczerpujące i dobrze napisane informacje o Michale Hellerze można znaleźć na Wikipedii [https://pl.wikipedia.org/wiki/Michał_Heller].

Bardziej osobiste zapiski biograficzne zawiera dodatek „W 80 lat dookoła Wszechświata” do Tygodnika Powszechnego
[https://www.tygodnikpowszechny.pl/80-urodziny-ks-michala-hellera-7905] oraz wywiad-rzeka „Wierzę, żeby rozumieć” [https://www.ccpress.pl/produkt/Wierze,_zeby_rozumiec._Z_Michalem_Hellerem_rozmawiaja_Wojciech_Bonowicz,_Bartosz_Brozek_i_Zbigniew_Liana_266].

O Michale Ecksteinie można się co nieco dowiedzieć z rozmowy przy kawie [https://www.youtube.com/watch?v=gWZvqmaJa3E].

Inspirację mogą też stanowić jego wykłady (popularno)-naukowe na Youtube.com [https://www.youtube.com/watch?v=KvIcFQAeghM&list=PLuqpwpkBmbAkX2c4MbQoZgFQFZPGxCMeK]

oraz artykuły popularne
[https://www.tygodnikpowszechny.pl/autor/michal-eckstein-5662].

O korelacjach pomiędzy oboma Michałami traktuje reportaż Anny Łoś z Radia Kraków [http://www.radiokrakow.pl/audycje/reportaz-w-radiu-krakow/gwiazdy-reportaz-anny-los/]