POWŁOKI W GALERII 113

W poniedziałek 8 stycznia zapraszamy do Galerii 113 Instytutu Sztuk Pięknych AJD na wernisaż wystawy "Powłoki". 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

POWŁOKI

 

 

 

Powłoka – warstwa materiału wytworzona w sposób naturalny lub sztuczny albo nałożona sztucznie na powierzchnię przedmiotu wykonanego z innego materiału, w celu uzyskania określonych właściwości technicznych lub dekoracyjnych.
Powłoki ze względu na występowanie budowy warstwowej można podzielić na:


• powłoka jednowarstwowa (monowarstwa) – powłoka nałożona na podłoże w jednym procesie lub operacji technologicznej; składająca się tylko z jednej warstwy. Dodatkowo wyróżnia się:
• powłoka jednoskładnikowa – zbudowana tylko z jednego materiału
• powłoka wieloskładnikowa – zbudowana z wielu różnych materiałów.
• powłoka wielowarstwowa (multiwarstwowa) – powłoka składająca się z dwóch lub większej ilości materiałów. Dodatkowo wyróżnia się:
• powłoka wielokrotna – składa się z dwóch lub większej ilości warstw tego samego materiału w ośrodkach technologicznych o nieznacznie różniących się własnościach fizykochemicznych
• powłoka przekładana – składa się z kilku warstw różnych materiałów, ale jeden z nich występuje dwukrotnie i nie bezpośrednio po sobie.
(Wikipedia)


Projekt 3+ (trzy plus) opiera się na prostej zasadzie: artyści Zbigniew Bajek, Izabela Biela, Mateusz Grymek związani od lat wspólnymi przedsięwzięciami artystycznymi, organizują pokazy prac zapraszając do udziału w nich twórców związanych pośrednio lub bezpośrednio z danym miejscem wystawowym. Dobór prac na wystawę w dużym stopniu determinuje miejsce ekspozycji oraz jej partner. Wystawy mają tytuły – raz, by ukierunkować percepcję odbiorcy na określony problem, dwa, by prowokować siebie wzajem – chodzi o uczestników pokazu.

 

Zbigniew Bajek – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Zatrudniony na macierzystym wydziale na stanowisku profesora zwyczajnego. Prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną oraz zajęcia z przedmiotu Wiedza o działaniach i strukturach wizualnych. W swojej twórczości łączy różne media. Jest autorem kilkudziesięciu projektów artystycznych. Od 10 lat realizuje projekty z wolnością w tytułach: m.in. „Wymiary Wolności“, „Labirynt Wolności“, „Horyzont Wolności“, „Dramat Wolności“, „Topografia Wolności“... Do projektów tych zaprasza artystów-pedagogów, doktorantów, studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz innych uczelni artystycznych w kraju, Republice Czeskiej i w Niemczech. Przedsięwzięcia te często adresowane są do wykluczonych, m.in. więźniów.

 

Izabela Biela – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (Instytut Sztuki, Wydział Artystyczny w Cieszynie) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie doktorantka Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Krakowie (opiekun artystyczny prof. Zbigniew Bajek). Łączy działalność artystyczną o charakterrze interdyscyplinarnym z edukacyjną. Jest autorką warsztatów dla asadzonych w kilku zakładach karnych w Polsce oraz autorką projektów artystyczno-badawczych. Ostatnim z nich jest międzynarodowy projekt zatytułowany „Świat w obrazie“ do którego zaprosiła 100 artystów – pedagogów, doktorantów, studentów – którzy realizowali szkicowniki inspirowane obrazem Andrew Wyeth'a „Świat Krystyny“ (projekt związany z 100. rocznicą urodzin amerykańskiego malarza).

 

Mateusz Grymek – absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Doktorant Środowiskowych Studiów Doktoranckich ASP w Krakowie (opiekun artystyczny prof. Zbigniew Bajek). Jego twórczość – wykorzystuje w niej tzw. nowe media – skoncentrowana jest na problemach społecznych. Jest autorem warsztatów adresowanych do różnych grup – z jednej strony są to więźniowie, z drugiej dzieci. Organizował lub współorganizował szereg wystaw tematycznych w wielu ośrodkach akademickich w Polsce. Założył grupę artystyczną MULTImedia oraz kwartalik on-line pod tym samym tytułem.

 

Zdzisław Wiatr – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach w latach 1981-86. Dyplom z wyróżnieniem. W latach 1986-87 stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Od roku 1987 nauczyciel akademicki w kademii im. J. Długosza w Częstochowie, obecnie prof. nadzwyczajny w Instytucie Sztuk Pięknych. Ilustrator, projektant opracowań graficznych książek, w tym ok. 50 min. dla: miesięcznik Res Publica, Oficyny Wydawniczej „Errata” w Warszawie, Instytutu Sztuki PAN oraz Akademii Teatralnej w Warszawie.
Uczestniczył w 250 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz zrealizował ok. 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Laureat nagród i wyróżnień. Od roku 2015 uczestniczy w artystycznych projektach wolnościowych profesora Zbigniewa Bajka.

 

 

 

 

Powoki - plakat kopia

 

 

 

 

 

 

 

POWŁOKI

Styczeń 2018
Wernisaż 08.01.2018
godz. 13.00

Galeria 113
Instytut Sztuk Pięknych
ul. Dąbrowskiego 14
Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

 

 

 

 

...............................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

 

1 

Zbigniew Bajek
„Światło” (element 15. częściowego cyklu),
100×70 cm, lightbox, 2015

 

 

2 kopia

 

Zbigniew Bajek
„Kafka – przedmioty” (element 9. częściowego cyklu),
50×50 cm, kolaż: skrzynka drewniana, przedmiot, wydruki na kalce, siatka druciana, 2015

 

 

 

3

 

Zbigniew Bajek
„Pasja V” (element 16. częściowego cyklu),
100×70, skrzynka drewniana, przedmioty, wydruki na kalce, siatka druciana, 2015

 

 

 

4

 

Izabela Biela
„303 – NIEBIESKA WSTĄŻKA – Podlasie I",
dokumentacja fotograficzna działań performatywnych, Podlasie, 2015

 

 

 

5

 

Izabela Biela
„NIEBIESKA WSTĄŻKA – Pokój z oknem”,
dokumentacja fotograficzna działań performatywnych, nieczynne więzienie w Łęczycy, 2016

 

 

 

7

 

 Mateusz Grymek "Totus Tuus",
kadry z wideo, 2017

 

 

 

8

 

Mateusz Grymek "Totus Tuus",
fotografia cyfrowa, 2016

 

 

 

9

 

 Zdzisław Wiatr „K+W II”,
serigrafia, 2017

 

 

 

10

 

 Zdzisław Wiatr „A tak naprawdę, to wniknął weń potworny szatan”,
technika mieszana, 2017