26 lutego 2013 r. zmarł profesor Ryszard Osadczy

26 lutego 2013, zmarł w wieku 81 lat profesor Ryszard Osadczy. Od tego momentu przeszukaliśmy mnóstwo mediów i okazało się, że o tym wybitnym człowieku praktycznie nie ma żadnych informacji… Nawet w internecie są jedynie szczątkowe, krótkie notki prasowe. Może jedynie Gazeta Częstochowska ciut więcej napisała bo była w ubiegłym roku organizatorem wystawy Profesora… Wikipedia, która jest, wprawdzie wolną ale jednak encyklopedią – jedynie wspomina, że był Dziekanem Wydziału Grafiki przy okazji wpisu o Europejskiej Akademii Sztuk… Dlatego postanowiliśmy stworzyć coś w rodzaju pamiętnika, publikowanego cyklicznie…

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

       

26 lutego 2013, 

zmarł w wieku 81 lat profesor

Ryszard Osadczy.

 

Od tego momentu przeszukaliśmy mnóstwo mediów i okazało się, że o tym wybitnym człowieku praktycznie nie ma żadnych informacji… Nawet w internecie są jedynie szczątkowe, krótkie notki prasowe. Może jedynie Gazeta Częstochowska ciut więcej napisała bo była w ubiegłym roku organizatorem wystawy Profesora… Wikipedia, która jest, wprawdzie wolną ale jednak encyklopedią – jedynie wspomina, że był Dziekanem Wydziału Grafiki przy okazji wpisu o Europejskiej Akademii Sztuk… Dlatego postanowiliśmy stworzyć coś w rodzaju pamiętnika, publikowanego cyklicznie…

W zebraniu materiałów, informacji, wspomnień o Profesorze pomogło nam wile osób za co jesteśmy wszystkim zaangażowanym niezwykle wdzięczni. Publikowane w kolejnych artykułach materiały prezentujemy przede wszystkim dzięki ogromnej uprzejmości i wsparciu w zbieraniu materiałów oraz informacji dr hab. Jerzego Piwowarskiego, prof. nadzw. Akademia im. Jana Długosza, Częstochowa – Wydział Sztuki – Fotografia.


In memoriam Professor

Ryszard Osadczy (1/…)

Dossier

Ryszard Osadczy – wybitny człowiek, grafik, malarz, rysownik, fotograf i witrażysta oraz pedagog urodzony w 29.11.1931 roku w Kutnie. W ubiegłym roku minęło 55 lecie jego kariery artystycznej.

Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Łodzi, a następnie Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych

w Krakowie (1957 r).

W latach 1968-1978 pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Filia ASP w Katowicach – Wydział Grafiki..

Od 1978 roku do 2013 r pracownik naukowo-dydaktyczny – Profesor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie – obecnie Akademii im. Długosza w Częstochowie. Instytut Plastyki/ Wydział Sztuki oraz założyciel Zakładu Grafiki, Projektowania Graficznego i Fotografii. Prowadził Pracownię Specjalizacji Grafiki – techniki metalowe.

Od 1992 do 2013 r Dziekan Wydziału Grafiki – Europejskiej Akademii Sztuk gdzie prowadził Pracownię Grafiki – techniki metalowe i linoryt.

W latach 1964-81 r był Członkiem Zarządu Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu w Katowicach, następnie członkiem prezydium, skarbnikiem Zarządu Głównego.

Autor kilkudziesięciu wystaw i pokazów indywidualnych, uczestnik ponad 400 ekspozycji zbiorowych w kraju i zagranicą. Jak zauważymy sam Profesor rzadko operował w swojej nocie biograficznej z 2008 r konkretnymi galeriami, muzeami czy innymi miejscami ekspozycji, a nawet ilość wystaw uogólniał do wyliczania samych miast nazywając jedynie najważniejsze dla niego wydarzenia:

„Wystawy indywidualne i pokazy, m. in.: Katowice, Kraków, Warszawa, Rzeszów, Częstochowa, Kutno, Czechy – Praga, Szwecja – Malmo, Francja – Paryż, Besancon, Kuba – Havana. Udział w okręgowych i ogólnopolskich wystawach grafiki artystycznej i rysunku m.in. Warszawa, Sopot, Kraków, Opole, Lublin, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław.

Udział w wystawach sztuki polskiej za granicą i w wystawach międzynarodowych: Czechy – Praga, Ostrawa, Słowacja – Bratysława, Niemcy – Drezno, Berlin, Halle, Międzynarodowe Biennale Grafiki Jugosławia – Lublana, Skopie. Międzynarodowa Wystawa Grafiki, Szkocja – Edynburg. Międzynarodowa Wystawa Pokój. Człowieczeństwo, Przyjaźń między Narodami, Słowenii – Gradec, Międzynarodowe Triennale Grafiki Bamnej Szwajcaria – Grenchen, Międzynarodowe Biennale Grafiki Bradford. Rosja – Moskwa, Sankt Petersburg.”


„Kurator i uczestnik Reprezentacyjnej Wystawy Współczesnej Grafiki Polskiej – Ermitaż, Sankt Petersburg (Leningrad). Dom Grafiki – Moskwa, Praga – U.L.U.V., Ratusz – Wiedeń. Komisarz Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa, Rzeźby, Grafiki i Tkaniny, Katowice. Komisarz Komisarz Ogólnopolskiej Wystawy Sport w Sztuce.”

Ryszard Osadczy był laureatem wielu konkursów oraz zdobywcą wielu nagród i wyróżnień artystycznych – cytując z dossier Profesora z 2008 r.:

„Nagroda Specjalna na I Międzynarodowym Biennale Grafiki, Kraków 1966. Człowiek i jego praca, Warszawa 1964, 1967 wyróżnienie; 1969 II nagroda, IV Ogólnopolska Wystawa Grafiki Artystycznej Warszawa 1969 – Nagroda Fundowana. 1971 III nagroda; I nagroda w konkursie graficznym Miasto – Życie – Ludzie, Katowice 1970; I, II, III nagroda w konkursie na plakietkę Stowarzyszeń Twórczych, Katowice 1970. Wojewódzka Nagroda Artystyczna, Katowice 1965, 1970; I nagroda w konkursie graficznym „Człowiek i Maszyna”, Katowice 1971. OWGAR Poznań 1971, Nagroda Fundowana. Nagroda Okręgowa za grafikę, Katowice 1970, 1972. Złoty Medal Zespołowy na Międzynarodowym Salonie, Paryż – 1971. Ogólnopolska Wystawa Sport w Sztuce, Katowice 1976, Nagroda ZO ZPAP. Nagroda Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Warszawa 1976. Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Warszawa; I nagroda w konkursie fotograficznym, Częstochowa 1996. Medal pamiątkowy m. Częstochowy. Nagroda Prezydenta Częstochowy 2001. Nagroda Rektora ASP w Krakowie i szereg Nagród Rektora WSP w Częstochowie. Nagroda Rektora EAS w Warszawie.”

Prof. Ryszard Osadczy, Droga Nadziei, gumografia, foto – collage, kolor, 30 x2 0cm, 2006 r

Twórczość Ryszarda Osadczego zaskakuje m.in. różnorodnością wyrazów artystycznych. Poza malarstwem, fotografią i witrażem miłością jego życia była grafika i tu stosował – od niemal zapomnianych technik jak heliograwiura i gumografia po tradycyjne i najnowsze – akwaforta, akwatinta i cynkografia barwna, druk laserowy i mal-grafia. Tworzył także collage.

Nie sposób się doliczyć dzieł Profesora gdyż był wybitnie płodnym artystą. Ile mógł w sumie stworzyć dzieł przez 56 lat kariery artystycznej moglibyśmy jedynie spekulować… Choć posługiwał się komputerem to jednak nie udało nam się jeszcze dotrzeć do żadnego pełnego archiwum prac. Starsze zapisy dzieł o ile są zapisane w formie elektronicznej to są na bardzo starym komputerze, który nie jest kompatybilny ze współczesnymi nośnikami…

Cytując z dossier artysty (na 2008 r):

„Prace w zbiorach, m.in.: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu. W muzeach w Bydgoszczy, Szczecinie, Bytomiu, Łodzi, Zielonej Górze, Częstochowie, Rzeszowie, Katowicach.

W muzeach i galeriach w Czechach, Szwajcarii, Francji, Jugosławii, Rosji, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii, USA, na Kubie oraz w zbiorach prywatnych w kraju za granicą.”

Nie trzeba udowadniać, że Profesor Ryszard Osadczy był wyjątkowym i bardzo docenianym artystą… Jednak w tym pamiętniku chcielibyśmy także przypomnieć nadzwyczajnego pedagoga, którego pasji niesamowicie dużo zawdzięcza nie tylko Polska Sztuka ale i kolejne pokolenia studentów Profesora… Nadzwyczajnego wykładowcę oraz wyjątkowego człowieka…

„Kończąc studia w 1984 r., oprócz pracy magisterskiej, przygotowywałem obowiązujący wszystkich studentów dyplom artystyczny, który -o czym dowiedziałem się później – wprowadzony został właśnie za sprawą Profesora. Formuła ta zapisana została w Regulaminie studiów, dzięki czemu studia uważane za nauczycielskie, nabrały wymiaru artystycznego.
Profesor, oprócz grafiki, zajmował się także fotografią, dzięki czemu ok. 1994 r. pojawiły się na naszym kierunku (Wychowanie plastyczne) dyplomy wykorzystujące to medium. Sądzę, że w tym czasie było to novum, które w chwili obecnej stało się normą realizowaną w ramach specjalizacji “Fotografia”.
Profesor, mimo możliwości odpoczynku na emeryturze, nadal prowadził zajęcia. Przekazywał swą bogatą wiedzę i doświadczenia, ale także niezwykłą kulturę osobistą, które bez wątpienia na zawsze zostaną w pamięci Jego studentów.
Profesor zmarł na progu swej pracowni w Instytucie Plastyki, jakby udowadniając swój wieloletni związek z nią i zakładem, które przez lata tworzył.”
Napisał dla Art Imperium dr hab. Jerzy Piwowarski, prof. nadzw. Akademia im. Jana Długosza, Częstochowa – Wydział Sztuki – Fotografia.


Redakcja: Magdalena Woźniak Art Imperium