NOWY, EKOLOGICZNY WYMIAR GRAFIKI

Monografia „Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej” jest podsumowaniem wyników projektu NCN, który był realizowany na Wydziale Sztuki w latach 2012 – 2015 pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Winczek. Z artystycznymi efektami przeprowadzonych badań można było się zapoznać na październikowej wystawie „Grafika i ekologia” w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica. 

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

 

NOWY, EKOLOGICZNY WYMIAR GRAFIKI

 

 

 


Monografia „Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej” jest podsumowaniem wyników projektu NCN, który był realizowany na Wydziale Sztuki w latach 2012 – 2015 pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Winczek. Z artystycznymi efektami przeprowadzonych badań można było się zapoznać na październikowej wystawie „Grafika i ekologia” w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku Staszica.
Książka przybliża czytelnikowi zagadnienia zastosowania nietoksycznych technik w grafice warsztatowej, które z różnym powodzeniem są stosowane od lat 90-tych XX wieku w USA, Kanadzie i w krajach Europy Zachodniej. Techniki te nie są szerzej znane w Polsce. Ze względu na bardzo rozległy obszar tej problematyki, w założeniu praca stanowi syntetyczne ujęcie problemu z analizą poszczególnych metod i materiałów. Przedmiotem rozważań opartych głównie na rezultatach badań doświadczalnych, ale również literaturowych, jest analiza możliwości i walorów stosowania nietoksycznych metod i środków w grafice warsztatowej oraz porównanie ich ze znanymi, klasycznymi technikami grafiki druku wklęsłego i druku wypukłego.
Zakres pojęcia grafiki ekologicznej można rozpatrywać ze względu na stosowanie nietoksycznych środków i materiałów w technologii powstawania powielanego obrazu, metodę pracy oraz techniczny sposób generowania obrazu. W monografii omówiono trzy podstawowe rodzaje ekologicznego warsztatu grafiki artystycznej:
- techniki druku wklęsłego i wypukłego,
- technikę trawienia elektrolitycznego,
- techniki fotopolimerowe.
Osobny rozdział poświęcono związkom sztuk plastycznych z ekologią, w aspekcie przekazu idei (ontologicznym), bezpieczeństwa zdrowotnego i zagrożeń środowiska.
Nowy, współczesny wymiar sztuki grafiki – grafika nietoksyczna, ekologiczna - jest zjawiskiem bardzo rozległym i wielowymiarowym. Ze względu na swoje liczne zalety, zarówno w zakresie proekologicznych rozwiązań, jak i potencjał kreacyjny, zasługuje na bliższe poznanie i szerszą aplikację w nowoczesnym warsztacie graficznym. Książka adresowana jest głównie do grafików praktyków, pracowników naukowych wyższych uczelni, studentów kierunków artystycznych, nauczycieli i uczniów liceów plastycznych. Ze względu na zaprezentowany, alternatywny charakter warsztatu graficznego może być pomocna w organizacji i prowadzeniu takich pracowni w placówkach oświatowych i edukacyjnych.

 

 

 

Okładka książki

 Katarzyna Winczek, „Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej”, okładka książki.

 

 

Fragmenty recenzji wydawniczych

Praca pt.: „Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej” kryje potrzebę permanentnego poszukiwania i eksperymentowania, odkrywania heterogeniczności rozwiązań warsztatowych w sztukach graficznych, korzystnych i bezpiecznych dla człowieka oraz jego otoczenia.
Jest to opracowanie ciekawe, wartościowe, przedstawiające zagadnienia i problematykę zastosowania nietoksycznych metod w grafice warsztatowej, a także wnoszące wiele interesujących propozycji rozwiązań (…), z których będą mogli skorzystać - w sposób praktyczny - adresaci tej książki: artyści graficy, nauczyciele akademiccy uczelni i wydziałów artystycznych, studenci, uczniowie liceów plastycznych oraz inne grupy społeczne żywo zainteresowane problematyką ekologii i sztuki.

Prof. Andrzej Markiewicz

 

 

To znakomita pozycja wydawnicza dająca asumpt do zweryfikowania swoich nastawień, uprzedzeń a bogaty materiał opisujący możliwość wykorzystania i zastąpienia obecnych metod warsztatowych w pracy artystycznej zdecydowanie zminimalizuje skutki oddziaływania niebezpiecznych substancji, technologii używanych w warsztacie graficznym.
Publikacja „ Ekologiczne techniki grafiki warsztatowej” stanie się niezbędnym materiałem dla osób mających świadomość zagrożeń wynikających ze szkodliwości i toksyczności substancji i materiałów, z jakimi ma do czynienia artysta, student; jest zbiorem propozycji graficznych i najlepszym kompendium wiedzy w tym temacie, z jakim miałem możliwość się zapoznać.

Prof. Henryk Ożóg