STYPENDIUM MKDNiS DLA MARTY ŚLIWIAK

Mgr Marta Śliwiak – doktorantka UJD w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

 

STYPENDIUM MKDNiS DLA MARTY ŚLIWIAK

 

 

 

Mgr Marta Śliwiak – doktorantka UJD w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Konkursie o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2021 r. Przedmiotem konkursu są stypendia mające charakter cyklicznego świadczenia finansowego, przyznawane osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami.

 

Stypendium obejmuje realizację projektu o nazwie: MOKULITO  druk płaski z matrycy drewnianej.

 

Projekt zakłada:

1. Indywidualny rozwój twórczy z zakresu alternatywnych technik druku w grafice artystycznej w celu opracowania instrukcji/ podręcznika.

2. Zgłębienie wiedzy na temat techniki druku płaskiego mokulito. Technika ta pochodzi z Japonii i ma obecnie charakter niszowy. Stosuje się w niej jako matryce drewnianą skleję, która jest łatwo dostępna i lekka. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej kamiennej matrycy, która jest kosztowna, ciężka i trudno dostępna. Potencjalnie technika ta daje możliwości druku z obszaru druku płaskiego oraz wypukłego (drzeworytu i apli).

 

Cel:
Upowszechnienie techniki mokulito, jako alternatywnej techniki druku płaskiego. Opracowanie instrukcji/ podręcznika do wyżej wymienionej techniki pod względem merytorycznym, dydaktycznym oraz projektowym (w całości projekt autorski). Przekazanie publikacji na rzecz biblioteki.

 

Rezultaty:
Zwiększenie zainteresowania technikami alternatywnymi.

 

 

Mgr Marta Śliwiak jest doktorantem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Pod opieką dr hab. Krystyny Szwajkowskiej, prof. UJD prowadzi prace badawcze nad alternatywnymi technikami druku płaskiego.

 

 

 

Gratulujemy!